Overall
Home
Away
#
Team
MP
W
D
L
G
GD
P
Group A
1
Coton Sport de Garoua
16
8
5
3
30:11
19
29
2
Dragon FC Yaounde
16
7
5
4
23:14
9
26
3
Apejes de Mfou
16
7
4
5
20:18
2
25
4
Tonnerre Kalara Club
16
6
4
6
16:20
-4
22
5
Colombe FC
16
5
5
6
15:20
-5
20
6
Avion Academy FC
16
5
5
6
18:16
2
20
7
Sportive de Douala
16
5
4
7
11:14
-3
19
8
Pwd Bamenda
16
5
4
7
13:17
-4
19
9
New Star de D.
16
4
4
8
13:29
-16
16
Group B
1
Feutcheu FC
16
7
7
2
16:11
5
28
2
Stade Renard
16
6
8
2
10:7
3
26
3
UMS de Loum
16
5
7
4
12:9
3
22
4
Yong Sp. Academy
16
4
9
3
9:8
1
21
5
AS Fortuna
16
4
7
5
16:15
1
19
6
Eding Sport FC
16
3
10
3
12:14
-2
19
7
Unisport FC de Bafang
16
2
10
4
9:10
-1
16
8
Astres FC de Douala
16
4
4
8
13:17
-4
16
9
Fovu de Baham
16
3
6
7
13:19
-6
15
Championship round
1
UMS de Loum
5
3
1
1
4:1
3
10
2
Coton Sport de Garoua
5
2
3
0
6:3
3
9
3
Feutcheu FC
5
2
0
3
4:4
0
6
4
Apejes de Mfou
5
1
3
1
5:6
-1
6
5
Dragon FC Yaounde
5
1
2
2
4:5
-1
5
6
Stade Renard
5
1
1
3
3:7
-4
4
Relegation round
1
Fovu de Baham
5
3
1
1
7:3
4
10
2
Astres FC de Douala
5
3
1
1
4:1
3
10
3
Sportive de Douala
5
2
2
1
3:2
1
8
4
Pwd Bamenda
5
1
4
0
4:3
1
7
5
New Star de D.
5
1
1
3
6:7
-1
4
6
Unisport FC de Bafang
5
0
1
4
1:9
-8
1
Group A
1
Coton Sport de Garoua
8
8
0
0
26:4
22
24
3
Dragon FC Yaounde
8
4
4
0
12:4
8
16
4
Apejes de Mfou
8
4
2
2
10:7
3
14
7
Tonnerre Kalara Club
8
3
3
2
10:7
3
12
9
Colombe FC
8
3
2
3
6:7
-1
11
5
Avion Academy FC
8
4
1
3
10:6
4
13
8
Sportive de Douala
8
3
2
3
7:6
1
11
2
Pwd Bamenda
8
5
3
0
11:4
7
18
6
New Star de D.
8
3
3
2
10:12
-2
12
Group B
3
Feutcheu FC
8
3
4
1
8:6
2
13
1
Stade Renard
8
5
3
0
6:1
5
18
5
UMS de Loum
8
3
3
2
6:4
2
12
2
Yong Sp. Academy
8
3
5
0
4:1
3
14
4
AS Fortuna
8
3
3
2
11:8
3
12
6
Eding Sport FC
8
2
5
1
7:6
1
11
9
Unisport FC de Bafang
8
0
6
2
2:5
-3
6
7
Astres FC de Douala
8
2
3
3
8:9
-1
9
8
Fovu de Baham
8
2
2
4
7:11
-4
8
Championship round
1
UMS de Loum
3
2
1
0
3:0
3
7
3
Coton Sport de Garoua
2
1
1
0
2:1
1
4
4
Feutcheu FC
2
1
0
1
2:1
1
3
2
Apejes de Mfou
4
1
2
1
3:4
-1
5
5
Dragon FC Yaounde
3
0
1
2
2:4
-2
1
6
Stade Renard
1
0
0
1
1:3
-2
0
Relegation round
2
Fovu de Baham
2
1
0
1
1:1
0
3
5
Astres FC de Douala
2
0
1
1
0:1
-1
1
1
Sportive de Douala
3
1
2
0
2:1
1
5
4
Pwd Bamenda
1
0
1
0
0:0
0
1
3
New Star de D.
4
1
0
3
6:7
-1
3
6
Unisport FC de Bafang
3
0
1
2
1:5
-4
1
Group A
7
Coton Sport de Garoua
8
0
5
3
4:7
-3
5
2
Dragon FC Yaounde
8
3
1
4
11:10
1
10
1
Apejes de Mfou
8
3
2
3
10:11
-1
11
3
Tonnerre Kalara Club
8
3
1
4
6:13
-7
10
4
Colombe FC
8
2
3
3
9:13
-4
9
6
Avion Academy FC
8
1
4
3
8:10
-2
7
5
Sportive de Douala
8
2
2
4
4:8
-4
8
9
Pwd Bamenda
8
0
1
7
2:13
-11
1
8
New Star de D.
8
1
1
6
3:17
-14
4
Group B
1
Feutcheu FC
8
4
3
1
8:5
3
15
4
Stade Renard
8
1
5
2
4:6
-2
8
3
UMS de Loum
8
2
4
2
6:5
1
10
8
Yong Sp. Academy
8
1
4
3
5:7
-2
7
7
AS Fortuna
8
1
4
3
5:7
-2
7
5
Eding Sport FC
8
1
5
2
5:8
-3
8
2
Unisport FC de Bafang
8
2
4
2
7:5
2
10
9
Astres FC de Douala
8
2
1
5
5:8
-3
7
6
Fovu de Baham
8
1
4
3
6:8
-2
7
Championship round
4
UMS de Loum
2
1
0
1
1:1
0
3
1
Coton Sport de Garoua
3
1
2
0
4:2
2
5
5
Feutcheu FC
3
1
0
2
2:3
-1
3
6
Apejes de Mfou
1
0
1
0
2:2
0
1
2
Dragon FC Yaounde
2
1
1
0
2:1
1
4
3
Stade Renard
4
1
1
2
2:4
-2
4
Relegation round
2
Fovu de Baham
3
2
1
0
6:2
4
7
1
Astres FC de Douala
3
3
0
0
4:0
4
9
4
Sportive de Douala
2
1
0
1
1:1
0
3
3
Pwd Bamenda
4
1
3
0
4:3
1
6
5
New Star de D.
1
0
1
0
0:0
0
1
6
Unisport FC de Bafang
2
0
0
2
0:4
-4
0